marka isim önerileri

Marka İsim Önerileri

Marka İsim Önerileri

Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

İşinizi kurmadan önce yapacağınız işin sektörü fark etmeksizin bir marka adına ve sloganına ihtiyacınız olacaktır. Markanız da bir çocuk gibidir doğum süreci gerçekleştiğinde o çocuğa bir isim vermek durumundasınızdır. Nasıl ki çocuğunuza bir isim belirlerken modern, akılda kalıcı anlamlı ve söyleniş güzelliğine önem veriyorsanız markanız için de bunu yapmak durumundasınız. Akla ilk gelen bir kelimeyi marka adı seçmek büyümenizde zorluk çıkarabilir. Markanızın logo tasarımında da yer alacak olan marka isminizi seçerken ileriye dönük hareket etmeniz, alan adı sorgulama, marka tescil ve patent gibi süreçlerin de araştırılması gerekmektedir.  Markanızın ismini oluşturdunuz diyelim daha önce bu marka tescil ile korunuyorsa sizlere hem maddi hem de manevi ciddi sorunlar çıkartacaktır, yine aynı şekilde domain sorgulaması yapılmadan seçilen marka isimlerinde domain adı daha önce başka biri tarafından alınmış ve kullanılıyorsa Pazar payında küçülme yaşayabilir ve müşteri kaybına neden olabilirsiniz.

Marka İsminiz Neye Göre ve Nasıl Belirlenmelidir?

Marka isminde mutlaka özgün bir ad tercih edilmelidir, bu sayede başka bir marka ile karıştırılma ihtimalini ortadan kaldırmış olursunuz. Kurumsal kimlik ve markalaşma çalışmalarının önemli bir parçası olan marka isminin yazımı kadar okunması ve nasıl duyulduğu da önemlidir. Yurt dışı pazarında yer almak istiyorsanız evrensel dil İngilizce dikkate alınarak “ç”, “ş” gibi Türkçe karakterler içermemesine özen gösterilmelidir. Markanızın ismi Kısa, kolay, etkili ve akılda kalıcı olmalıdır. Hizmet verdiğiniz sektöre uygun olmalıdır. Kozmetik sektörünü çağrıştıran bir marka ismini tekstil sektöründe kullanamazsınız. Bu nedenle sektörünüzü çağrıştıran ya da öngören isimler olmalıdır. Ailenize ait bir soy isim olsa dahi olumsuz düşünceler çağrıştıracak ya da yanlış anlamalara sebep olabilecek bir marka ismi tercih edilmemelidir. Marka isminiz güçlü olduğunuzu ve farklı olduğunuzu hissettirmelidir. İleriye dönük yatırımlarınızda E-ticaret ile satış yapmak isterseniz ya da kurumsal bir web sitesine ihtiyaç duyarsanız mutlaka domain sorgulamanızı marka ismini belirlemeden önce yapmalısınız ve müsait olması durumunda ilgili domain alımını gerçekleştirmelisiniz. Marka isminiz konusunda Fikri ve sınai haklarının alınması ve tescil şartlarına uygun olması gerekmektedir. Peki Markanızın isminin tescil için uygun olup olmadığını anlayabilmeniz için markanızın tescil sorgulamasının yapılması gerekmektedir. Daha detaylı bilgi için ilgili bağlantıya tıklayarak bu konu hakkında uzman kişilerden bilgi alabilirsiniz. Markanızın ismini belirlediniz ve bir de yanında slogan içermesini istiyorsunuz bunun için de seçeceğiniz sloganın kulağa hoş gelmesi, akılda kalması ve yaptığınız işi en güzel şekilde çağrıştırması önemlidir.

Marka Adı Nasıl Belirlenmeli?

Kobiler için marka adını bulma işini tek başına üstlenmemenizi ve bu konu hakkında bir uzmandan görüş ve yardım almanızda fayda olacaktır. Çünkü marka oluşturma konusunda eğitim almış ve uzmanlaşmış kişiler hem yaratıcı marka oluşturmanızda hem de rakiplerinizden farklı olduğunuzu hissettiren markanızı bulmanızda sizlere daha profesyonel yardımcı olacaktır. Marka isminizi bulurken aynı zamanda markanızın domain sorgulama ya da alan adı sorgulama gibi işlemlerini de tek bir kanaldan yürütebilirler ve sizlerin yerine araştırabilirler.

Örnek Marka İsmi Nasıl Olmalıdır?

Örnek bir marka ismi nasıl olmalıdır sorunuza cevap olarak şu örneği verebiliriz; Çoğu tüketici MUDO markasını bilir MUDO markasının açılımı (Mustafa-Doğan) isimlerinden ilham alınarak oluşturulmuştur. Markanın kurucuları Mustafa ve Doğan demek yerine isimlerinin ilk iki harfini alarak anlamlı, akılda kalabilir, özgün ve her zaman modern kalabilecek bir marka ismi oluşturmuşlardır.

marka isim önerileri

Marka Adı Belirme Konusunda Uzman Birini Nereden Bulunur?

Tasarımcılarla ve Dijital Marka Uzmanlarıyla sizleri bir araya getiren logonal.com iletişim bilgilerinden ulaşarak uzmanlarımızdan ücretsiz ön bilgi alabilir ve görüşebilirsiniz. Markanızı sattıran 2 önemli şeyden 1’i markanızın ismi ve logo amblem tasarımıdır, bununla ilgili en başta yapacağınız doğru hamleler sizi rakiplerinizin çok ilerisine taşıyacaktır. Bizler bunu başarabilmeniz için siz değerli Kobilerimizin her zaman yanınızdayız 🙂 Bizimle iletişime geçerek marka isminizi birlikte oluşturabiliriz…

Yoruma Kapalı